Koja su svojstva ugljikova dioksida koji nastaje kao proizvod gorenja? Na kojoj visini od tla ili poda moraju biti postavljeni aparati za gašenje požara? Koliko ima kisika u zraku? Koji su opći principi spašavanja osoba iz ruševina? Koja je najveća težina tereta koju smiju ručno podizati žene? Kamo trebate biti okrenuti kad se uspinjete ljestvama ili s njih silazite, licem prema ljestvama, leđima ili to ovisi o poslu koji se obavlja? Pitanja su to na koja je u četvrtak navečer u Otoku u Međimurju odgovaralo stotinjak vlasnika šuma koji više neće smjeti baratati motornom pilom bez potvrde da su prošli obuku.
– U EU nema sječe šuma motornom pilom bez potvrde da ste položili test za rukovatelja motornom pilom! Kazne su velike – objasnio im je predstavnik zagrebačke tvrtke Energoatest zaštita, koja je provela testiranje o zaštiti na radu i zaštiti od požara. Zadovolje li, a ne sumnjamo da hoće jer im je predavač čitao točne odgovore, za dva tjedna na kućne adrese dobit će potvrde. Testiranje koje je trajalo sat i pol na licu mjesta naplaćivano je 200 kuna u gotovini. Bez računa.
– Nekad smo u novčanicima nosili samo novac, a sad ćemo ih puniti potvrdama. Jedna za motornu pilu, druga za priključne strojeve, treća za prikolicu, četvrta za kombajn – ljutio se Stjepan Čonkaš, jedan od vlasnika šume.
Direktor tvrtke Energoatest zaštita je na putu pa nismo dobili podatak koliko je ljudi već prošlo obuku. Osposobljavanja se provode i u pučkim učilištima diljem Hrvatske, no cijene su mnogo više, a obuka traje više sati. Učilište Modus iz Vinkovaca na akciji nudi osposobljavanje za 900 kuna.
– Fizičke osobe neće smjeti u svoje šume bez uvjerenja o osposobljenosti za rukovanje motornim pilama. U Slavoniji i oko Zagreba neki šumari navodno već sad ne puštaju ljude u šume bez potvrde – kažu u Modusu. Kod njih se, dodaje, sve plaća preko računa.
>>Manjak drvosječa, pa Šume posao daju privatnicima
Kruha bez motike! Silne dozvole,dopusnice i sl. papiri! Smrad birokracije se širi!!!